Stonehenge z odzysku? Niesamowite odkrycie brytyjskich archeologów
Od dawna wiadomo, że wszystkie skały (nazywane bluestones), tworzące wewnętrzną podkowę wokół Stonehenge pochodzą z walijskich wzgórz Preseli (Pembrokeshire). Teraz archeolodzy natrafili na szereg dowodów, takich jak wgłębienia w skałach, pasujące do tych, które zostały w Pembrokeshire, oraz rampy, które mogły być używane do przeciągnięcia kamieni na nowe miejsce. Znaleziono także zwęglone skorupy orzechów oraz węgiel drzewny - pozostałości z ognisk, roznieconych przez robotników w kamieniołomach. Zostały one poddane datowaniu radiowęglowemu, by zbadać, kiedy kamienie zostały wyrwane z podłoża. Naukowcy oszacowali wiek znalezisk na 3400-3200 p.n.e., podczas gdy budowla w Stonehenge została wzniesiona najwcześniej około 2900 lat p.n.e.
"Niesamowite" wyniki badań
Profesor Mike Parker Pearson, dyrektor projektu, określił wyniki badań jako "niesamowite." – Może to oznaczać, że te neolityczne kamienie były przez niemal 500 lat transportowane do Stonehenge - powiedział. Dodał jednak, że jego zdaniem jest to niemożliwe. - Bardziej prawdopodobna jest to, że kamienie zostały po raz pierwszy użyte do budowy miejscowego pomnika, gdzieś w pobliży kamieniołomów, a następnie zdemontowane i przetransportowane do Wiltshire (hrabstwo, gdzie znajduje się Stonehenge - przyp.red.) – ocenił.
Jak dodał, badanie izotopem węgla sugeruje, że Stonehenge może być starsze, niż sądzono. – Sądzimy, że gdzieś w pobliżu kamieniołomów w Walii zostało zbudowane pierwsze Stonehenge, a to co widzimy w Wiltshire, to Stonehenge w wersji second-hand, z odzysku – podsumował Parker Pearson.
Stonehenge
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, Położona jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi.The Guardian