Zapiski dowódcy SS publikuje w częściach niemiecki dziennik "Bild". Pamiętniki spisane w formie dziennika obejmują okres przed wojną (rok 1938) oraz przełomowe dla konfliktu lata 1943-1944. Ponad 1000 stron dzienników zawiera między innymi skrupulatnie prowadzone kalendarze, w tym dokładne opisy spotkań z ponad 1600 osobami, także Hitlerem.
– To kluczowe dokumenty do zrozumienia Himmlera i jego okrutnego dzieła – wyjaśnia historyk prof. Nicolaus Kratzer, szef Niemieckiego Instytuto Historycznego, który potwierdził autentyczność dokumentów. – Waga dzienników polega na tym, że pozwolą nam lepiej zrozumieć przebieg ostatnich faz wojny – dodał.
Egzekucje i miłość do córki
W jednym z wpisów Himmler wspomina, jak tuż przed wydaniem wyroku śmierci na 10 więźniów obozu koncentracyjnego, poprosił swojego prywatnego lekarza o masaż pleców. Tego typu zabiegi łagodziły bóle żołądka nazisty, wywołane rakiem okrężnicy. Przed samą egzekucją wykonał jeszcze telefon do swojej żony i córki.
W odnalezionych po latach dokumentach jest także mowa o zwiedzaniu getta warszawskiego, przemówieniu do zgromadzonych w Poznaniu oficerów SS oraz wiele notatek dotyczących pomysłów na zagładę Żydów - między innymi przemyślenia dotyczące ciężarówek transportowych, w których rury wydechowe kierowały spaliny do wewnątrz, zabijając przewożonych ludzi.
Heinrich Himmler wpadł w ręce brytyjskich żołnierzy w północnych Niemczech. Posługiwał się fałszywymi dokumentami i próbował zbiec z kraju. 23 maja 1945 roku popełnił samobójstwo, przegryzając kapsułkę z cyjankiem.