Zapisany łaciną na pergaminie tekst został w 1932 roku ukryty wraz ze złotymi monetami w pudełku pod podstawą Obelisku Mussoliniego na terenie kompleksu sportowego Foro Italico (wówczas Foro Mussolini) w Rzymie. Jego treść to pochwała powstania faszyzmu oraz wyczynów samego Mussoliniego. Mimo że o istnieniu tekstu wiedziano już wcześniej, niemożliwe jednak było jego wydobycie bez uszkodzenia ważącego 300 ton monumentu. Para naukowców znalazła jednak sposób na odtworzenie przesłania wodza faszystów.
Naukowcy połączyli w całość to, co ich zdaniem stanowi właściwą wersję tekstu, który znajduje się poza zasięgiem u podstawy obelisku. Skorzystali z trzech źródeł pochodzących z archiwów i bibliotek w Rzymie. – Tekst nie był przeznaczony dla współczesnych Mussoliniemu – powiedziała BBC dr Reitz-Joosse. – Obelisk sam w sobie był wielkim widowiskiem, ale istnienia tekstu w ogóle nie odnotowano. Był on przeznaczony dla przyszłej publiczności – wyjaśniła.
Pochwała faszyzmu
Liczący 1200 słów tekst został napisany przez Aurelio Giuseppe Amatucciego. Składa się z trzech części. Pierwsza to ogólna historia osiągnięć faszyzmu i narodzin kultu Mussoliniego. "Opisuje Włochy jako kraj znajdujący się na krawędzi katastrofy na skutek wojny światowej, który może zostać uratowany wyłącznie przez Mussoliniego" – komentował dr Lamers z uniwersytetu Humboldta w Berlinie. – Tekst prezentuje Mussoliniego jako kogoś w rodzaju nowego cesarza rzymskiego, ale także, przy użyciu języka biblijnego, jako zbawcę narodu – wyjaśnił badacz. Druga część dotyczy młodzieży faszystowskiej i jej programu. Przedmiotem ostatniej jest budowa Foro Italico - kompleksu sportowego znanego wówczas jako Foro Mussolini, oraz wzniesienie obelisku Mussoliniego.
Ironia przesłania
Jak mówi dr Reitz-Joosse, ironią tego tekstu jest to, że w rzeczywistości jego odkrycie wiąże się z upadkiem obelisku, a - co za tym idzie - także faszyzmu. Badaczka zaznacza jednak, że pierwotnym celem było ogłoszenie przesłania faszyzmu w przyszłość.
Bettina Reitz-Joosse i Han Lamers jako pierwsi przetłumaczyli i opracowali naukowo "Codex Fori Mussolini". Jego odtworzona na podstawie innych źródeł treść została w sierpniu opublikowana i wydana w formie książkowej.