W czerwcu pojawiła się informacja o baszcie lodowej. Od dłuższego czasu trwają prace przy jej odkopywaniu. W ostatnich dniach sierpnia badacze dotarli do częściowo zalanego chodnika, odchodzącego w bok od baszty. Na razie ekipa zeszła na głębokość dziesięciu metrów i tam właśnie natrafiła na tunel.
– Ma około dziesięciu metrów długości, nie jest wysoki, dorosły mężczyzna musi się w nim schylić – wyjaśnił w rozmowie z Radiem Wrocław prezes zamku, Rafał Wiernicki. Jak dodał, na razie nie wiadomo dokąd prowadzi przejście. Jego zbadanie utrudnia fakt, że jest częściowo zalany wodą. Koniec przejścia zasłonięto kamieniami, które trzeba będzie wyjąć, by przekonać się, co kryje się dalej.
Baszta lodowa
Wejście do tajemniczego podziemnego pomieszczenia odkryto przypadkiem, podczas usuwania przeszkód na drodze dojazdowej do dolnej część Zamku Książ. Jak mówił Marek Kowalski z wałbrzyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, odkrycie to najprawdopodobniej XVIII-wieczny obiekt, określany jako tzw. baszta lodowa. Do tej pory pomieszczenie to znano jedynie z rycin. Jak wynika z przekazów historycznych, wykorzystywano je do przechowywania lodu na potrzeby kuchni zamkowej
Teraz znalezisko może stać się nową atrakcją dla turystów. Nie wiadomo jednak, jak prędko baszta zostanie otwarta dla zwiedzających. Prace konserwatorskie mogą potrwać bardzo długo, ponieważ zajmuje się nimi stowarzyszenie regionalnych miłośników historii, które może poświęcać na to jedynie swoje weekendy.