Wystawa powstała z inicjatywy prezesa PWPW Piotra Woyciechowskiego. – To był gwałt na narodzie polskim, którego dokonała wojskowa dyktatura komunistyczna. To zbrodnia praktycznie nieosądzona. Chcemy przypomnieć dwa elementy stanu wojennego: sprawców oraz ich ofiary – mówił Woyciechowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w przeddzień 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wzięli w niej udział również Tadeusz Płużański i Piotr Andrzejewski, reprezentujący Społeczny Trybunał Narodowy.
– Dzisiaj staramy się ciągle eksponować pamięć o ofiarach. O tych, którzy przeciwstawiali się swoją postawą, ale też o tych, którzy zapłacili straszną cenę tylko za to, że byli Polakami i czasem przypadkowo mieli do czynienia z tą władzą, która usiłowała zdominować i zniewolić naszą świadomość – stwierdził Andrzejewski.
Ekspozycja składa się z 44 plansz, które znalazły się na ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki 1. Są to zdjęcia i reprodukcje najważniejszych dokumentów dotyczących lat 1981-1983. Uzupełnienie fotografii stanową opisy po polsku oraz w wersji angielskiej.
Projekt powstał we współpracy z Wojskowym Biurem Historycznym,Instytutem Pamięci Narodowej oraz Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.