Jak informuje „Business Insider” 81 procent obywateli Wielkiej Brytanii nie było jeszcze na świecie, kiedy królowa Elżbieta II wstąpiła na tron. Nie ma co się dziwić, w końcu od 13 października 2016 jest ona najdłużej panującą obecnie głową państwa na świecie. Z kolei od 9 września 2015 roku Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą wielkiej Brytanii. Pobiła rekord królowej Wiktorii (na tronie zasiadała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką.
Dziadek Elżbiety, król Jerzy V, zmarł kiedy miała ona 10 lat. Wtedy tron objął jej stryj, książę Walii, jako Edward VIII. Nie mogąc jednak poślubić swojej wybranki Wallis Simpson (była dwukrotnie rozwiedziona), abdykował po 11 miesiącach, 11 grudnia 1936 roku. Wtedy tron przejął ojciec Elżbiety, książę Yorku, jako Jerzy VI, a Elżbieta została następczynią tronu. W roku 1945 Elżbiecie udało się przekonać ojca, aby pozwolił jej wstąpić do kobiecej służby wojskowej. Została przeszkolona na kierowcę i mechanika i uzyskała ostatecznie stopień kapitana.
20 listopada 1947 w Opactwie Westminsterskim Elżbieta wyszła za mąż za księcia Filipa Mountbattena, syna księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg, córki 1. markiza Milford Haven.
Ze względu na chorobę ojca Elżbieta przejmowała coraz więcej jego obowiązków. W styczniu 1952 roku wraz z mężem udała się w podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Odwiedziła wtedy 15 krajów. Podczas pobytu w Kenii dowiedziała się, że 6 lutego 1952 roku jej ojciec, król Jerzy VI, zmarł na raka gardła. Elżbieta II została ogłoszona królową w czwartek, 7 lutego 1952, w St. James’s Palace. Koronacja odbyła się w czerwcu 1953 roku.