Odkrycia dokonano we wtorek 28 lutego w starożytnym mieście Heliopolis, położonym we wschodniej części współczesnego Kairu, w pobliżu ruin świątyni Ramzesa II. Szef egipskiego Ministerstwa Starożytności Khaled al-Anani w czwartek w miejscu znaleziska przekazał w rozmowie z dziennikarzami, że archeolodzy poinformowali go w miniony wtorek o odnalezieniu posągu wykonanego w całości z kwarcytu.
twittertwittertwitter
Ramzes II, zwany także Ramzesem Wielkim, był trzecim faraonem z XIX dynastii, synem i następcą Seti I, jednym z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa. W swej działalności budowlanej przewyższył on wszystkich swych poprzedników, wypełniając Egipt budowlami i posągami bogów wznoszonymi na chwałę państwa. W zgodnej opinii wielu badaczy czasy jego panowania były okresem dobrobytu i stabilizacji. Panował ponad 66 lat, osiągając wiek ponad 91 lat. Spłodził około 100 synów i 50 córek. Był współtwórcą pierwszego w historii traktatu pokojowego, zawartego pomiędzy dwiema ówczesnymi potęgami militarnymi: Egiptem i Hetytami.
„Wydobyliśmy już popiersie posągu i dolną część głowy, a obecnie zajmujemy się wyciąganiem z ziemi korony i fragmentów prawego ucha i prawego oka” – przekazał Khaled al-Anani. Egipsko-niemiecka grupa archeologów odkryła także w tym samym miejscu górną część wapiennego posągu naturalnej wielkości faraona Seti II, wnuka Ramzesa II. Znaleziona część ma 80 centymetrów długości.
Eksperci będą teraz starali się wydobyć wszystkie fragmenty obu rzeźb, zanim je odrestaurują. Jeżeli to się uda i zostanie potwierdzone, że posąg przedstawiający Ramzesa II jest oryginałem, posągi zostaną umieszczone przy wejściu do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które ma zostać otwarte w 2018 roku.
Szef niemieckiego zespołu ekspedycji podkreśla, że starożytni Egipcjanie wierzyli, że Heliopolis jest miejscem, w którym mieszka bóg słońca, dlatego na tym terenie nigdy nie budowano żadnych królewskich rezydencji.„Bóg słońca stworzył świat w Helipolis w Matariya. To zawsze powtarzamy dzisiejszym mieszkańcom tych terenów, kiedy pytają nas, czy tutaj jest coś interesującego. Faraonowie wierzyli, że to właśnie tutaj powstał świat” – mówił Dietrich Raue. „To oznacza, że wszystko co ważne, musiało być tutaj zbudowane - wszystkie posągi, świątynie, obeliski. Ale sam król nigdy nie mieszkał na tych terenach, ponieważ to jest miejsce zamieszkania boga słońca” – tłumaczył.
Ramzes II założył w Heliopolis świątynię słońca, co potwierdza fakt, że znaleziony posąg przedstawia właśnie tego faraona. Prastare miasto jest stolicą XIII nomu Dolnego Egiptu. Było ważnym ośrodkiem religijnym, centrum kultu Re, później Atuma-Re-Chepri oraz Re-Horachte. Tam też ukształtowała się tzw. kosmogonia heliopolitańska, którą uważa się za podstawę wiary starożytnych chrześcijan.