Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Archiwum Wojskowe w Nowym Dworze Mazowieckim zamieściło materiał zatytułowany Zbrodnia Katyńska w świetle faktów i dokumentów. Dokument Zarządu Propagandy i Agitacji Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego z 1981 r. powstał do użytku służbowego w resorcie obrony narodowej i prezentował obowiązującą w okresie PRL tezę, że zbrodni na ponad 10 tysiącach żołnierzy i rezerwistów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej dokonały wojska niemieckie, a nie NKWD.
Jak przypomina Archiwum Wojskowe, W środowisku wojskowym, podobnie jak wśród ogółu społeczeństwa (m.in. na lekcjach historii), dbano o podtrzymywanie tego kłamstwa, a próby przedstawiania prawdziwego przebiegu wydarzeń uznawano za działanie „wrogiej propagandy”, która dąży do osłabienia przyjaźni, sojuszu i współpracy Polski ze Związkiem Radzieckim.
Pracownicy Archiwum przy okazji publikacji materiału przypominają, iż należy analizować go „z wielką dozą krytycyzmu”. Zwracają jednak uwagę, iż jednocześnie stanowi on źródło wiedzy o tym, jak w okresie PRL w środowisku żołnierskim przedstawiano Zbrodnię Katyńską i jakich argumentów używano, aby propagować fałszywą tezę o odpowiedzialności za mord nad elitą II Rzeczypospolitej.