Autor przywołuje sceptyczne stanowisko niemieckiego rządu wobec polskich roszczeń. „Gdybym był Polakiem, to podejrzewam, że mógłbym dobrze zareagować na żądania Jarosława Kaczyńskiego. Jednak jako obcokrajowiec i historyk jestem bardzo ostrożny wobec argumentu ponownego otwarcia kwestii reparacji” – twierdzi Sandbrook. Dodaje, że gdyby kanclerz Niemiec uległa żądaniom Polski, mogłoby to spowodować lawinę roszczeń ze strony innych narodów, m.in. Greków.
PiS chce reparacji wojennych
W mijającym tygodniu poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk poinformował, że złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy dotyczącej możliwości otrzymania od Niemiec reparacji wojennych. Mularczyk uważa, że ubieganie się o reparacje wojenne to „moralny obowiązek”, który spoczywa na politykach. Poinformował, że ekspertyza gotowa powinna być w połowie sierpnia i wówczas przekazana zostanie rządowi. Z posłem zgodził się minister narodowej Antoni Macierewicz.
– Z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje – stwierdził. – Przedstawialiśmy dokumenty wtedy jeszcze, gdy kierowałem Ruchem Katolicko-Narodowym i takie koło istniało w Sejmie, wraz z moimi współpracownikami przedstawialiśmy dokumentację – przypomniał szef MON. – Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD – dodał. Sprawę roszczeń Polski wobec Niemiec zapowiadał Jarosław Kaczyński.
Czytaj też:
Prezes PiS ostrzega Zachód. Przypomniał, że Polska nie zrzekła się wojennych odszkodowań