Na temat odzyskanego Archiwum Eissa czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poinformowano, że Archiwum dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie. W czasie tej akcji wystawiono kilka tysięcy uzyskanych nielegalnie paszportów Ameryki Łacińskiej, ratując życie wielu setkom osób.
– Obowiązkiem ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest dbanie o tę część polskiego dziedzictwa, która jest związana z wielowiekową obecnością społeczności żydowskiej w Polsce. Naszą powinnością było odzyskanie Archiwum Eissa - niepodważalnego dowodu na to, że Polacy, państwo polskie, jego przedstawiciele, systemowo i instytucjonalnie byli zaangażowani w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej –stwierdził Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.
Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch wyjaśnił, że po publikacjach na temat Ładosia i jego dyplomatów, udało się zlokalizować Archiwum Eissa w prywatnej kolekcji rodzinnej. – To wielka zasługa naszego konsula honorowego w Zurychu, Markusa Blechnera, który od blisko roku działał na rzecz uzyskania tego zbioru od potomków Chaima Eissa i przekonał ich, że jego miejsce jest w Polsce, w instytucjach dokumentujących Holokaust i przedwojenne życie żydowskie – tłumaczył.
twitterCzytaj też:
Niezwykłe koloryzowane zdjęcia. Na nich Hitler, Einstein i powstańcy z Warszawy
Archiwum Eissa odzyskane