Gajusz Juliusz Cezar urodził się 100 lat przed Chrystusem, kończąc swój żywot w 44 roku p.n.e. Zanim stworzył swój kalendarz, na świecie posługiwano się wieloma innymi. Na podstawie tamtych, powstał juliański, który to naznaczył 1 stycznia jako dzień, który zaczyna rok.
Co wydarzyło się tego dnia? Był rok 46 p.n.e. i dwóch najwyższych urzędników państwowych w Rzymie rozpoczęło właśnie długi okres rządów w państwie rzymskim.
Nowy rok nie zawsze 1 stycznia
Mimo, że kalendarz juliański ustalił początek roku, przez długie wieki Nowy Rok obchodzono w marcu bądź wrześniu. Na przykład w średniowieczu celebracja Nowego Roku uznawana była za zazwyczaj pogański, w związku z czym postanowiono przenieść tę okoliczność na terminy mniej kontrowersyjne, takie jak Boże Narodzenie w grudniu, albo Zwiastowanie Pańskie 25 marca - czytamy w Life's Little Mysteries.
W 1570 roku papież Grzegorz postanowił napisać nowy kalendarz na nowo ustanawiając 1 stycznia początkiem roku. I tym razem nie wszyscy zaakceptowali termin. Aż do 1752 roku zarówno Anglia, jak i Stany Zjednoczone świętowały początek roku 25 marca.
Czytaj też:
„Najwyższy kapłan bił władcę w twarz”. Tak w starożytności witano Nowy Rok