Twarz egipskiego faraona Ramzesa II została odtworzona po raz pierwszy dzięki pracy naukowców z FaceLab na Uniwersytecie John Moores w Liverpooolu. Zespół kierowany przez profesor Caroline Wilkinson i Uniwersytet w Kairze zrekonstruował, jak faraon wyglądałby w wieku 45 lat i w wieku 90 lat, kiedy zmarł.
Face Lab współpracowało z Saharem Saleemem, ekspertką od mumii i profesor radiologii, aby stworzyć dwa przedstawienia twarzy przy użyciu danych z tomografii komputerowej, zdjęć i historycznych danych na temat faraona. Profesor Caroline Wilkinson, dr Jessica Liu i Mark Roughley spędzili trzy miesiące, generując obie twarze z pełnymi teksturami CGI (obrazów generowanych komputerowo – red.).
– Moje wyobrażenie twarzy Ramzesa II było ukształtowane przez wygląd jego mumii – powiedziała Sahar Saleem z Uniwersytetu w Kairze. – Jednak rekonstrukcja twarzy pomogła nadać jej żywą twarz. – Uważam, że rekonstrukcja przedstawia bardzo przystojnego Egipcjanina z rysami twarzy charakterystycznymi dla Ramzesa II – wydatnym nosem i mocną szczęką – dodała.
Tak wyglądał Ramzes II. Wykorzystano tomografię czaszki
Profesor Caroline Wilkinson opisała pracę nad tym modelem krok po kroku. – Bierzemy model czaszki z tomografii komputerowej (CT), dzięki czemu otrzymujemy trójwymiarowy kształt czaszki. Następnie możemy go przenieść do naszego systemu komputerowego – powiedziała profesor.
– Potem mamy już bazę danych wstępnie wymodelowanej anatomii twarzy, którą importujemy, a następnie modyfikujemy, aby pasowała do czaszki. Więc zasadniczo budujemy twarz, od powierzchni czaszki do powierzchni twarzy, poprzez strukturę mięśni i warstwy tłuszczu, a na końcu warstwę skóry – wyjaśniła.
Sama czaszka nie pozwala odtworzy każdego aspektu wyglądu osoby. Naukowcy korzystali więc z sugestii zespołu z Uniwersytetu w Kairze oraz spisanych źródeł na temat władcy, żeby odtworzyć jego kolor oczu, kolor włosów i kolor skóry.
Ramzes II był prawdopodobnie największym i najpotężniejszym egipskim królem okresu Nowego Państwa. Żył w latach 1303-1213 p.n.e., panował od 1279 r. p.n.e. Jego grób został przeniesiony i odkryty w 1881 roku, a jego zawartość znajduje się obecnie na ekspozycji w Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej.
Czytaj też:
Krokodyle głowy w grobowcach wielmożów. Unikatowe odkrycie polskich archeologówCzytaj też:
„Zdumiewająca liczba zabytków”. Znaleziska polskich archeologów pod świątynią Hatszepsut