Na ścianie jednego z domów w Pompejach znaleziono rysunki gladiatorów uzbrojonych w tarczę i miecz namalowanych węglem drzewnym prawdopodobnie przez małe dzieci. Według naukowców, dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat, mogły się zainspirować oglądaniem walk w amfiteatrze w Pompejach – podaje The Telegraph.
Na drugiej ścianie znaleziono rysunki przedstawiające zarys trzech małych dłoni, dwie postacie bawiące się piłką, scenę przedstawiającą dwóch bokserów leżących na ziemi oraz scenę polowania profesjonalnych myśliwych, którzy organizowali pokazy dla Rzymian, używając lanc do szturchania włochatych sworzeń, prawdopodobnie dzików. Widać także głowę drapieżnego ptaka, być może orła.
Rysunki gladiatorów w starożytnych ruinach w Pompejach
Dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel powiedział, że zbadał rysunki wraz z psychologami z uniwersytetu w Neapolu. Wspólnie doszli do wniosku, że gladiatorzy i myśliwi zostali narysowani na podstawie tego, co dzieci widziały na własne oczy, a nie zobaczyły na innych obrazkach. – Prawdomównie zetknęli się w ten sposób z ekstremalną formą spektakularnej przemocy – powiedział dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach.
Dzieci mogły również widzieć egzekucje przestępców i niewolników. Najnowsze odkrycie pozwoli naukowcom na lepsze zrozumienie dzieciństwa w czasach starożytnego Rzymu. Zdaniem ekspertów oglądnie tak brutalnych scen, musiało mieć wpływ na zdrowie psychiczne dzieci.
Szukali schronienia przed erupcją wulkanu. Ich ciała znaleziono dwa tys. lat później
Oprócz rysunków udokumentowano także szczątki dwóch ofiar – kobiety i mężczyzny, którzy zginęli podczas erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. W chwili śmierci szukali schronienia w wąskim korytarzu. Według archeologów sam budynek był w trakcie remontu. Ruiny Pompejów zostały odkryte w XVI wieku. Pierwsze wykopaliska rozpoczęły się w 1748 roku.
Czytaj też:
„Święty Graal wraków” w końcu zostanie zbadany. Szacowana wartość ładunku szokujeCzytaj też:
Spektakularne odkrycie podczas remontu. Trafił na kości sprzed 30 tys. lat