Celtowie kojarzeni są głównie z Wyspami Brytyjskimi i Europą Zachodnią, jednak nie od dziś wiadomo, że swoimi wpływami obejmowali także Europę Środkową i Wschodnią. Ich aktywność historycy odnotowywali zwłaszcza na terenie dzisiejszych Czech, gdzie zakładali osady obronne, będące jednocześnie centrami handlowymi, rzemieślniczymi i administracyjnymi.
Celtycka osada koło Hradec Kralowe. Odkrycie archeologiczne w Czechach
Odkryta niedawno osada niedaleko miasta Hradec Kralove nie miała jednak śladów po murach obronnych. Na jej terenie znaleziono natomiast liczne kosztowności, w tym biżuterię, złote i srebrne monety oraz ceramikę. Może to świadczyć o tym, że było to w dawnych czasach miejsce handlu – np. bursztynem i wysokiej jakości produktami ceramicznymi.
Archeolodzy donoszą też o pozostałościach budynków mieszkalnych i warsztatów na terenie osady, która mogła stać w tym miejscu około 2200 lat temu. Natrafiono też na ruiny budynku, który mógł służyć celom sakralnym. Jak szacują naukowcy, cała osada zajmowała około 25 hektarów powierzchni.
Kierujący wykopaliskami Tomas Mangel z wydziału archeologii na Uniwersytecie w Hradcu Kralove podkreślał, że nie wiadomo, które plemię celtyckie żyło w tej okolicy. Zaznaczał jednak, że nowe odkrycie pomoże zrozumieć organizację takich osad między III, a I wiekiem przed naszą erą. Zapowiadał też, że większość ze znalezionych właśnie przedmiotów będzie można zobaczyć jeszcze zimą tego roku w miejscowym muzeum.
Norman Davies o Celtach: Niedoceniani przez Brytyjczyków
Brytyjscy historycy zwykle podkreślali wkład Rzymian i Anglosasów w kulturę angielską, nie doceniając roli Celtów. Wydana przed dwiema dekadami książka historyczna – „Wyspy. Historia” Normana Daviesa – próbowała przywrócić ich roli właściwe znaczenie. Celtowie byli ignorowani – zauważał Davies. – Nie zachowały się po nich żadne dokumenty, ponieważ uważali pismo za zagrożenie dla swoich ustnie przekazywanych tradycji. W ocenie historyków studiujących jedynie dokumenty, dzieje Brytanii rozpoczynają dopiero inwazje Rzymian (w I wieku n.e.).
„Tak długo, jak przeważało klasyczne wykształcenie wśród wykształconych Anglików, przeważały klasyczne uprzedzenia, a starożytna Brytania pozostawała obcą ziemią” – pisał popularny historyk. Nowe badania sugerują, że genetyczny wkład Celtów był tak samo nie doceniany jak ich historyczne dziedzictwo. W jednym z wywiadów Davies powiedział: „Historycy tradycyjnie myśleli w kategoriach inwazji: najpierw wyspy przejęli Celtowie, potem Rzymianie, a następnie Anglosasi. Dziś wydaje się, że populacja zamieszkująca wyspy nie zmieniała się tak często, jak sądzono”.
Czytaj też:
„Cebula czarownic” to jedna z najzdrowszych przypraw. Możesz mieć ją za darmo, ale uważaj na jedno
Czytaj też:
Horoskop kwiatowy na 2025 – sprawdź, jaką osobą jesteś