Błędne sformułowanie zostało użyte w materiale poświęconym procesowi esesmana Huberta Zafkego. Władze publicznej stacji poinformowały, że za stwierdzenie, jakoby hitlerowiec slużył w „polskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu” odpowiada "młoda współpracowniczka, która dopiero uczy się zawodu".
W związku ze zdarzeniem natychmiastowy protest złożyła ambasada Polski w Pradze. Zażądano przeprosin od władz stacji oraz sprostowania błędu. W odpowiedzi redaktor naczelny stacji Josef Rubeš zapewnił, że jego pracownicy przywiązują szczególną uwagę do stosowania odpowiednich sformułowań oraz zapowiedział pogłębianie ich wiedzy. Materiały z nieprawdziwymi sformułowaniami zostały usunięte z archiwum stacji.
Aplikacja zapobiegnie powtarzaniu błędu o "polskich obozach"
W związku z powtarzającymi się w mediach błędnymi sformułowaniami, Muzeum Auschwitz zamówiło aplikację, która pomoże powstrzymać powracający błąd o "polskich obozach koncentracyjnych". Program przygotuje agencja reklamowa Warsaw FCB.
– Obóz Auschwitz został wybudowany przez państwo niemieckie na terenach okupowanej Polski, które siłą przyłączono do Trzeciej Rzeszy. To oczywiste dla tych, którzy odwiedzają autentyczne Miejsce Pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w Internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie – powiedział dyrektor Muzeum w Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
Nowa aplikacja o nazwie "Remember" (pol. "pamiętaj"), ma powstrzymywać przed pisaniem o "polskich obozach zagłady". Rozpozna zwrot „polskie obozy śmierci” oraz "polskie obozy koncentracyjne" w 16 językach i przekreśli fałszywe słowa. Program będzie działał na komputerach Apple`a oraz PC z systemem Windows. Otrzymają go wszyscy dziennikarze akredytowani na obchody 71. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.
Będą kary za "polskie obozy śmierci"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 13 lutego na antenie RMF FM potwierdził, że w resorcie powstaje specjalny zapis przepisów, które pozwalałyby karać za sformułowanie "polskie obozy śmierci".
– Sądzę, że będzie to projekt, który odpowiada oczekiwaniom bardzo wielu Polakom, którzy są nagminnie pomawiani na świecie, w Europie, nawet w Niemczech regularnie, że są sprawcami Holokaustu, że w Polsce były polskie obozy koncentracyjne, polskie komory gazowe. Dość z tym kłamstwem, musi być odpowiedzialność – przekonywał Ziobro.
TVP Info, RMF24.pl, Wprost.pl