Początkiem obchodów będzie zebranie Episkopatu Polski. Po południu hierarchowie pojadą na pobliski Ostrów Lednicki. O godz. 14:45 prymas Polski Wojciech Polak ma tam poprowadzić ekumeniczną modlitwę z udziałem duchownych z Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
O godz. 17.00 uroczystości znowu przeniosą się do Gniezna. Wtedy rozpocznie się w tamtejszej katedrze msza, której będzie przewodniczył kardynał Pietro Parolin. Obecny będzie tam prezydent Andrzej Duda. W nocy z 14 na 15 kwietnia w Poznaniu w katedrze przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie trwało czuwanie modlitewne w intencji ojczyzny.
W piątek rano biskupi zbiorą się na zebraniu plenarnym Episkopatu. Tematem dyskusji ma być m.in. znaczenie Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży i kwestia pomocy uchodźcom.
Wydarzenia zaplanowane na sobotę będą miały charakter religijny. Na poznańskim Inea Stadionie o godzinie 10.50 rozpocznie się nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego.
Uroczystości związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski mają charakter kościelno-państwowy, ponieważ przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego i przyczyniło się do powstania naszego państwa.
IAR, polskieradio.pl