Na dzban wypełniony monetami trafił Michał Łotys, gdy przy pomocy wykrywacza metali poszukiwał na polu zaginionych części od maszyn rolniczych. Gdy wykrywacz wskazał metal, mężczyzna usunął cienką warstwę ziemi, pod którą znalazł ceramiczny dzbanek wypełniony monetami.
Skarb z XVII wieku odnaleziony w woj. lubelskiego. To tysiąc monet
Znalazca natychmiast zabezpieczył miejsce odnalezienia monet i swoje odkrycie 26 lutego zgłosił do znajdującej się w Białej Podlaskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Już następnego dnia na miejscu pojawili się eksperci.
„Przeprowadzone 27 lutego, oględziny zgłoszonych i zabezpieczonych przez znalazcę przedmiotów jak i miejsca ich znalezienia, wstępnie wykazały, iż jest to skarb monet, na który składa się depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku, w ilości szacunkowej około 1000 sztuk, umieszczonych w dzbanku ceramicznym (tzw. siwak) ze śladami uszkodzeń mechanicznych. Całość posiada masę około 3kg” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na facebookowym profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
„Oględziny miejsca znalezienia wykazały, iż depozyt został umieszczony intencjonalnie w warstwie podglebia (wyraźnie zarysowany ślad na profilu wykonanego wkopu na miejscu odkrycia), na polu ornym przy obrzeżach terenu zabudowy gospodarczej (w tym historycznej) miejscowości Zaniówka” – czytamy.
Monety zachowały się w różnym stanie
Jak informuje portal „Zwiadowca Historii”, znalezione monety to tzw. boratynki, nazwane tak od nazwiska ówczesnego zarządcy królewskich mennic Tytusa Liwiusza Boratiniego. Boratynki to miedziane monety wybijane za czasów króla Jana Kazimierza, które nie miały w tamtym czasie zbyt dużej wartości, a dodatkowo znacząco straciły na wartości w ciągu kilku lat. Również współcześnie boratynki nie są zbyt wiele warte na rynku kolekcjonerskim, na aukcjach można je kupić za kilkanaście-kilkadziesiat złotych za sztukę.
Monety znalezione w Zaniówce zachowały się w różnym stopniu. „Oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania) – 62 sztuki” – informuje lubelski WKZ. „Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny, zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka” – dodaje.
Znaleziony dzban z monetami został w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Czytaj też:
Sensacyjne znalezisko na strychu w Niemczech. Liczy nawet 15 tysięcy latCzytaj też:
Polscy archeolodzy badają pozostałości świątyni w Peru. „Miejsce kultu przez cztery tysiące lat”