Wśród znalezisk są brązowe węże, posągi, złote korony, biżuteria, tysiące monet oraz idealnie zachowane jaja. Skarby te przetrwały wieki dzięki ochronnym właściwościom ciepłych wód i błota ze źródeł, które najprawdopodobniej zostały zbudowane przez Etrusków w II wieku p.n.e.
Odkrycie w sercu kultu Etrusków i Rzymian
Miejsce, które przez stulecia było świętym centrum dla Etrusków, a później Rzymian, jest badane od 2019 roku. W 2022 roku archeolodzy odkryli tam pierwsze artefakty – 24 brązowe posągi, w większości dedykowane bogom. Najnowsze znaleziska, odnalezione przez zespół kierowany przez Jacopo Tabolliego, spoczywały na głębokości niemal 5 metrów w basenie Bagno Grande. To właśnie do tego zbiornika kuracjusze wrzucali dary wotywne.
Wśród odkrytych skarbów znajdują się męskie i żeńskie figurki z brązu, w tym niezwykły posąg mężczyzny przeciętego na pół. Archeolodzy odnaleźli również metrowej długości brązowego węża z brodą, który symbolizował Agathosa, czyli Dobrego Ducha.
Bywał tu cesarz August
Uzdrowisko w San Casciano dei Bagni rozwijało się i nabierało przepychu w czasach rzymskich, gdy odwiedzali je między innymi cesarze, w tym August. Uznawano, że bogate w minerały wody, zawierające wapń i magnez, mają właściwości lecznicze – pomagały w leczeniu wątroby, bólu twarzy oraz wspomagały płodność. Uzdrowisko funkcjonowało do V wieku n.e., po czym zostało zamknięte, ale nie zniszczone, w czasach chrześcijańskich. Baseny zabezpieczono ciężkimi kamiennymi filarami, a posągi pozostawiono w wodzie.
Wszystkie odkryte artefakty mają zostać wystawione w specjalnie zaplanowanym muzeum w San Casciano dei Bagni. Jego otwarcie zapowiedziano na koniec 2026 roku. Jak podkreśla Jacopo Tabolli, uzdrowisko wciąż kryje „nieskończone niespodzianki”, co czyni je jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w Europie.
Czytaj też:
Tajemniczy wieloryb z mrocznych głębin. Ruszyły przełomowe badaniaCzytaj też:
Zamczysko w niedocenianym polskim mieście. Niewielu turystów tu dociera