Co ludzie są w stanie zrobić, by ocalić młodość, zachować dobre samopoczucie, a nawet oszukać śmierć? Okazuje się, że naprawdę dużo, a pogoń za tajemnicą nieśmiertelności trwa już od tysiącleci. „Time” zestawił najbardziej ekstremalne próby, jakie podejmowano w celu zachowania dobrego wyglądu i przedłużenia życia.
- Na papirusie sprzed 3600 lat znaleziony został przepis na miksturę przeciwzmarszczkową pozwalającą "przemienić staruszka w młodzieńca". Kluczowym składnikiem jest owoc o nazwie hemayet (słowo wciąż nie zostało odszyfrowane – red.), który poddawany jest m.in. gotowaniu z wodą, a następnie suszeniu.
- W VI wieku p.n.e. osobom chcącym żyć dłużej zalecano spożywanie mieszanki sproszkowanych korzeni, złota, miodu oraz masła. Miksturę należało jeść po porannej kąpieli. Porada została zapisana w księdze Sushruta Samhita – zapisanej sanskrytem rozprawie o medycynie i chirurgii.
- W 133 roku p.n.e. alchemik Li Shao Chun radził cesarzowi z dynastii Han jeść za pomocą sztućców wykonanych ze złota otrzymanego z cynobru, minerału z zawartością siarczku rtęci, uznawanego za potencjalnie toksyczny.
- Do historii przeszły zabiegi, którym poddawała się Kleopatra. Legendarna władczyni miała odbywać kąpiele w oślim mleku, by zachować młodzieńcze piękno.
- W I wieku n.e. Pliniusz Starszy odnotował, że Rzymianie cierpiący na epilepsję piją krew gladiatorów, by pokonać chorobę, a także wzmocnić organizm. Sam historyk nie uważał tego za najlepszy pomysł.
- W III wieku taoiści uważali, że idealna dieta zapewniająca długowieczność składa się z licznych przypraw, warzyw, mięsa żółwi, jaj ptaków z rzędu żurawiowych oraz innych składników odżywczych pochodzących ze zwierząt znanych z długiego życia. Zalecane było także wykonywanie ćwiczeń oddechowych oraz powstrzymywanie się od przeżywania orgazmów.
- W IV wieku alchemik Ge Hong opisał lekarstwo wytwarzane z mózgów małp z określonego gatunku. Po zmieszaniu z odpowiednią mieszanką ziół, miały one zapewnić przeżycie nawet 500 lat w dobrej kondycji.
- W XIII wieku mich i filozof Roger Bacon w jednym ze swoich dzieł rekomendował picia wina wzbogaconego o mieszankę sproszkowanego złota, pereł, koralowców oraz serca jelenia. Zalecał także spożywanie żmij.
- W 1489 roku filozof Marsilio Ficino zasugerował, że starsi mężczyźni mogą spróbować odzyskać młodość poprzez picie krwi młodzieńców. Kilka lat później jego sposób miał wypróbować papież Innocenty VIII, który zmarł w niedługim czasie po „zabiegu”.
- W 1558 roku Luigi Cornaro rozpoczął swoje studia nad sposobem na długowieczność. Swoim zwolennikom zalecał zachowanie umiaru we wszystkim. Jego dzieło „Rozprawy o życiu wstrzemięźliwym” zyskało dużą popularność i zostało przetłumaczona na liczne języki.
- XVI-wieczna kochanka króla Henryka II Walezjusza Diana de Poitiers różnymi metodami próbowała zachować urodę. Według świadka z epoki, Brantome'a, codziennie rano wypijała kilka filiżanek płynu ze sproszkowanym złotem, co zdaniem ówczesnych alchemików miało zapewnić zachowanie zdrowia i urody, jednak stało się najprawdopodobniej przyczyną jej śmierci. W 2009 r. lekarze ze szpitala Raymond-Poincaré w Garches stwierdzili, że zawartość złota w zachowanych włosach Diany de Poitiers jest 500 razy wyższa niż normalnie.
- Sir Francis Bacon w 1623 radził osobom chcącym żyć długo i w dobrym zdrowiu konserwowanie ducha. Pomóc w tym miało zażywanie opium oraz częste kąpiele.
- Tobias Whitaker, medyk służący na dworze angielskiego króla Karola II przekonywał, że na długowieczność mają szansę osoby spożywające dużo wina. Sposób, jakkolwiek przyjemny, nie był chyba jednak zbyt skuteczny, bo sam Bacon zmarł przeżywszy niewiele ponad 60 lat.
- Doktor Jean-Baptiste Denis w 1667 roku przeprowadził pierwszą transfuzję krwi między człowiekiem i zwierzęciem, która miała poprawić stan zdrowia człowieka. Krew owcy została przetłoczona do żył 15-letniego chłopca. Pacjent przeżył zabieg.
- W 1740 roku George Cheyne, propagator wegetarianizmu, radził, by od dzieciństwa pić wyłącznie wodę. Miało to zagwarantować dożycie co najmniej 100 lat.
- Przyjemny sposób na zachowanie dobrego zdrowia rekomendował niemiecki lekarz Christoph Hufeland. Pod koniec XVIII wieku zalecał on swoim pacjentom spanie obok młodej kobiety z zastrzeżeniem, by nie traktować tego jako czynności seksualnej.
- W 1889 roku Charles-Edouard Brown-Sequard, francuski lekarz, fizjolog i neurolog, praktykował na sobie przez trzy tygodnie nietypową terapię. Wstrzykiwał sobie roztwór wodny, w którym rozpuszczone były cząsteczki krwi psa, świnki morskiej oraz sperma.
- Szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Benner w 1897 roku twierdził, że surowy pokarm jest kluczowym czynnikiem przedłużającym życie. W późniejszym czasie świat poznał go jako twórcę muesli.
- Na początku XX wieku późniejszy laureat Nobla Ilja Miecznikow twierdził, że dobroczynny wpływ na zdrowie może mieć wysoka koncentracja bakterii mlekowych w jelicie. Ogłosił zarazem, że za starzenie się odpowiadają toksyny „złych" bakterii jelitowych.
- Eugen Steinach, austriacki lekarz fizjolog, jako metodę na „odmładzanie” stosował podwiązywanie nasieniowodów (tzw. operacja Steinacha). Procedurze tej poddał się m.in. Sigmund Freud.
- Siergiej Woronow, francuski chirurg rosyjskiego pochodzenia, w latach 20. XX wieku wierzył, że odzyskanie młodości jest możliwe dzięki chirurgicznemu przeszczepieniu tkanki jąder małpy do jąder mężczyzn.
- Doktor Charles G. Davis przekonywał, że promieniowanie jest cudownym lekarstwem, które odmłodzić komórki, a co za tym idzie – przedłużyć życie
- Johna Romulus Brinkley, samozwańczy lekarz i kaznodzieja w 1917 roku przeprowadził pierwszą operację wszczepienia w podbrzusze mężczyzny gruczołów z jąder kozła. Celem była poprawa potencji. Wkrótce jego biznes stał się tak popularny, że mimo braku dyplomu medycznego Brinkley przeprowadził około 16 tys. zabiegów.
Źródło: Time