Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo w rozmowie z TVP Olsztyn powiedział, że początkowo popiersie miało odebrać Rosyjskie Stowarzyszenie Historyczne, ale nikt ostatecznie się nie zgłosił, wobec czego zdecydował się na oddanie go Aleksiejowi Garajewowi, biznesmenowi i rolnikowi z Magnitogorska na Uralu.
Rosjanin w zamian oferował 30 ton pszenicy i dzwon. Zaznaczył, że dzwon można byłoby umieścić na cmentarzu w Katyniu bądź w którymś z polskich kościołów. Burmistrz odmówił przyjęcia zapłaty i popiersie za darmo trafi do Magnitogorska, gdzie 9 maja nastąpi jego oficjalne odsłonięcie.
Demontaż pomnika
Pomnik w Pieniężnie rozebrano 17 września 2015 roku, w rocznicę zdradzieckiej napaści Sowietów na Polskę.
Czerniachowski i jego pomnik
Generał Czerniachowski poległ pod Pieniężnem w 1945 roku. Był on odpowiedzialny za aresztowania i zabójstwa oraz wywóz do łagrów dowódców i żołnierzy wileńskiego okręgu AK, w tym Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”.
W okolicy miejsca, gdzie 15 lutego 1945 roku gen. Czerniachowski zginął, na początku lat 70. powstał pomnik go upamiętniający. Pod koniec 2013 roku władze Pieniężna podjęły decyzję o likwidacji pomnika. W odpowiedzi na to, w rocznicę śmierci Czerniachowskiego w lutym ubiegłego roku, pod niszczejącym i zapomnianym pomnikiem Rosjanie zorganizowali uroczystości z udziałem ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce i gubernatora obwodu kaliningradzkiego. O planowanych uroczystościach nie poinformowano strony polskiej. W tym roku Rosjanie także zorganizowali obchody.
Tvp.info, Wprost.pl