-
W Berlinie odsłonięto „kamień pamięci”. Polityk PiS: Symbolicznie niegodne
W Berlinie, naprzeciwko siedziby Bundestagu (odpowiednika polskiego Sejmu), stanął „Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945”.
Historia -
Weszli do „wielkiej jaskini”. Znaleźli szczątki, które maja 325 mln lat
Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. W Jaskini Mamuciej (stan Kentucky) znaleźli zęby prehistorycznych zwierząt, które czekały na tę wyjątkową chwilę ok. 325 miliona lat.
Historia -
Podczas badań archeologicznych odkryli żydowski skarb
W Małopolsce odkryto skarb, który był zakopany na dnie piwnicy, która po wojnie została zawalona i zasypana gruzem.
Historia -
Przeszukiwali wielkopolski las. Trafili na starożytne cmentarzysko
Grupa pasjonatów z Kalisza przeszukiwała tereny Nadleśnictwa Grodzisk. W pewnym momencie natrafili na niesamowite znalezisko.
HistoriaWideo
-
W Polsce odkryto starożytne cmentarzysko. Ma ponad 4 tys. lat
W małopolskich Parkoszowicach natrafiono na miejsce pochówku z przełomu neolitu i epoki brązu. Tego fascynującego odkrycia dokonano przypadkowo, podczas prowadzenia prac budowlanych przy krótkim odcinku S7.
Historia -
Polacy wskazali największy powód do dumy. Powstanie Warszawskie w tyle
Pomimo głośnych obchodów 80. rocznicy, Powstanie Warszawskie nie jest tym, co Polacy wskazują jako największy powód do dumy. Nie jest to także Grunwald.
Historia -
Tak w Polsce znikają zabytki. Wiemy, ile wniosków wpłynęło do ministerstwa
Średnio co dwa dni do ministerstwa wpływał wniosek o wykreślenie zabytku z rejestru. Jak się jednak okazuje, zdecydowana większość z nich jest odrzucana.
HistoriaPiotr Barejka
-
Ośrodek Karta tonie w długach. Bezcennej instytucji grozi eksmisja i upadek
Jednej z najważniejszych instytucji, które zajmują się najnowszą historią Polski, grozi bankructwo. Ośrodek Karta nie ma pieniędzy, aby opłacić czynsz, uregulować dług w ZUS-ie i wypłacić pracownikom zaległe pensje. Potrzebuje około 2 milionów złotych.
Historia
-
Wielki sukces polskiej archeologii. Zaskakujące rozmiarami odkrycie w gminie Księżpol
W okolicach Księżpola w województwie lubelskim natrafiono na imponujący zbiór metalowych zabytków, w tym monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Znalezisko okazało się tak ciekawe, że zaczęły o nim pisać m.in. amerykańskie media.
Historia -
Deweloper kupił pałac i zaczął demolkę. „Złapali go na gorącym uczynku, ale było za późno”
Lokalny biznesmen, który chciał być panem na włościach, deweloper, który dewastuje z premedytacją. Tajemnicze pożary, nielegalne rozbiórki, zalania. Tak w Polsce znikają bezcenne zabytki. Sprawy toczą się latami, tak jak w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie pałacu jest coraz mniej.
HistoriaPiotr Barejka
-
Policjanci odzyskali „Śmierć ułana”. Dzieło zaginęło podczas II wojny światowej
Poznańscy funkcjonariusze doprowadzili do odzyskania obrazu autorstwa Kajetana Stefanowicza „Śmierć ułana”. Przed wybuchem II Wojny Światowej akwarela należała do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Historia -
Pomnik ofiar Rzezi Woli zdewastowany. „Nie odpuszczę”
Pomnik ofiar Rzezi Woli oblany brunatną substancją. „Co za zezwierzęcenie i hańba. Nie odpuszczę sprawy” — poinformował na platformie X burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski.
Historia
Więcej historii...
-
Szef projektu Złoty Pociąg 2025 ma dobre wieści. „Twierdzę to z całą mocą”
Grupa anonimowych pasjonatów, zaangażowanych w projekt Złoty Pociąg 2025, opublikowała nowy wpis, podsumowujący ostatnie działania. „Pracujemy nad uzyskaniem pozwoleń na etap drugi i trzeci” – przekazał „szef zespołu”. Zapewnił też, że...
Historia -
Burza po oświadczeniu Instytutu Pileckiego. W sieci zawrzało
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej otworzył wystawę. Nie uwzględniono tam postaci pułkownika Maksymiliana Schnepfa. Instytut Pileckiego opublikował ws. wpis na X, który został jednak usunięty. Zespół prasowy IP opublikował zamiast niego...
Historia -
Najbardziej kontrowersyjne prezydenckie ułaskawienia. „Zasłynął” nie tylko Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda częściowym ułaskawieniem Roberta Bąkiewicza wywołał spore oburzenie na polskiej scenie politycznej. Które jeszcze przypadki w naszej historii szczególnie zapadły w pamięć?
Historia -
Złoty pociąg rozgrzewa wyobraźnię po raz kolejny. Tak rodziła się jego legenda
Poszukiwacze z grupy „Złoty Pociąg 2025” po raz kolejny sprawili, że o okolicach Wałbrzycha mówi się w Polsce w kontekście poszukiwań zaginionych skarbów. Legendy na temat niemieckiego złota w Polsce są jednak dużo starsze.
Historia -
Senat potępił Brauna. Nikt się nie wyłamał
W środę 16 lipca Senat przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie ostatnich wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Senatorowie zdecydowanie potępili lidera Konfederacji Korony Polskiej.
Historia -
Wystawa „Nasi chłopcy” przyciągnęła tłumy. Przed muzeum odbył się protest
Po poniedziałkowej awanturze o gdańską wystawę „Nasi chłopcy”, przed budynkiem muzeum zebrał się tłum osób, które chciały wyrazić swój sprzeciw. Tłoczno było także wewnątrz ze względu na spore zainteresowanie tematem.
Historia -
Tajemniczy tunel i drugi skład. Tak szukano złotego pociągu
Badacze twierdzą, że wpadli na trop złotego pociągu. Nie są to pierwsi poszukiwacze skarbów, których zafascynowała legenda o pancernym składzie.
Historia -
Dudzie puściły nerwy. Ministerstwo reaguje na zarzuty
Wystawa „Nasi chłopcy”, którą otwarto w Gdańsku, wywołała falę komentarzy. Na zarzuty m.in. Andrzeja Dudy odpowiedział resort kultury.
Historia -
Kosiniak-Kamysz o kontrowersyjnej wystawie w Gdańsku: Nie służy polskiej polityce pamięci
Od 11 lipca w gdańskim ratuszu oglądać można kontrowersyjną wystawę „Nasi chłopcy”. Porusza ona trudny temat, co wyraźnie widać po komentarzach w mediach społecznościowych.
Historia -
Siostra Grzegorza Brauna o jego skandalicznych słowach. „Stracił wrażliwość i rozeznanie w faktach”
Siostra lidera Konfederacji Korony Polskiej udzieliła wywiadu „Gazecie Wyborczej”, w którym odcięła się od swojego brata. Monika Braun nazwała Grzegorza Brauna „krzewicielem zła”.
Historia -
Sensacyjne znalezisko w Wielkopolsce. „Polskie piramidy" starsze od egipskich
Na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, w miejscowości Wyskoć (gmina Kościan), dokonano niezwykłego odkrycia. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego natrafił na długie nasypy ziemne, których...
Historia -
Duda ramię w ramię z Nawrockim. Mocny apel do władz Ukrainy
Andrzej Duda i Karol Nawrocki wystosowali apel do władz Ukrainy. Powodem jest rocznica tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu.
Historia -
PE nie upamiętni ofiar rzezi wołyńskiej. Burza po decyzji
11 lipca przypada rocznica tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu. Nie wszyscy politycy zdecydowali się na upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej.
Historia -
Niezwykle rzadkie odkrycie na dnie jeziora Lednica. „Twarz człowieka”
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (woj. wielkopolskie) poinformowało o niezwykłym odkryciu. Na dnie słynnego jeziora znajdował się rzadki artefakt.
Historia -
Zbadali ludzkie szczątki sprzed 4000 lat. Na jaw wyszła rzadka choroba
Na terenie dzisiejszego Chile odkryto ludzkie szczątki sprzed 4000 lat. Należą do dwóch przedstawicieli ludów tubylczych, ówcześnie zamieszkujących Amerykę Południową. To, co pokazały analizy DNA fragmentów ich kości, zadziwiło naukowców.
Historia -
Duda mówił o pomocy Ukraińcom. Padło niezręczne porównanie
W środę 9 lipca ukazał się wywiad, którego prezydent Andrzej Duda udzielił dziennikarzom Otwartej Konserwy, Nowego Ładu i Klubu Jagiellońskiego. Dużą jego część stanowił wątek pomocy Ukrainie.
Historia -
Nowe święto państwowe w Polsce. Ukraina rozczarowana
11 lipca po raz pierwszy będziemy obchodzić nowe święto państwowe. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.
Historia -
Szukali drogi, znaleźli skarb. Tyle jest wart
Polskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Husaria” dokonało fascynującego odkrycia na terenie powiatu wołomińskiego. „Jak one się tam znalazły? Wiadomo, że nie wiadomo!” – tłumaczą żartobliwym tonem w poście na Facebooku.
Historia -
Bursztynowa Komnata w Złotym Pociągu? Jasne stanowisko zespołu
Projekt „Złoty Pociąg 2025” coraz bliżej startu. Jeden z członków grupy badaczy – w rozmowie z portalem Wprost – ujawnił najnowsze informacje dot. przedsięwzięcia. Zapowiedział też ważne wydarzenie i zabrał głos ws. Bursztynowej Komnaty....
HistoriaMateusz Nieścierowicz
-
Wojna o granicę, pretendenci do Listy 100 najbogatszych Polaków i cicha rewolucja w szpitalach...
Ponadto w wydaniu: Zbigniew Niemczycki o budowaniu imperium, Adam Góral o doganianiu Niemców, Vincent Severski o etyce agentów wywiadu, Tomasz P. Terlikowski o mariawitach, czy Francuzi odejdą od wina, rajd marszałka, alarm dla Donalda...
Historia -
Archeolodzy odnaleźli skarb sprzed 5 tysięcy lat. Rozmiar zaskakuje
W sercu południowo-zachodniej Hiszpanii, zaledwie kilka kilometrów od Sewilli, pod współczesnym miastem Valencina de la Concepción, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. W grobowcu Montelirio Tholos odnaleziono największy na świecie...
Historia -
Włosi piszą o polskich roszczeniach do Lwowa. MSZ musiało zareagować
Polscy dyplomaci zmuszeni byli interweniować w sprawie artykułu we włoskim dzienniku „Libero”. Komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Historia -
Naukowcy wracają do Ukrainy. Chodzi o ekshumację w Puźnikach
Naukowcy z Polski już wkrótce powrócą na Ukrainę, by pogrzebać ofiary tak zwanej „rzezi wołyńskiej”. Wcześniej znajdowały się one w zbiorowej mogile.
Historia -
Umierały wciągnięte przez maszyny albo traciły ręce, nogi, wzrok. „Bieda nie zostawiała wyboru”
Fabrykanci, przemysłowcy, skorumpowani urzędnicy. Dla nich liczył się tylko zysk. Często wykształcili własne dzieci dzięki pracy innych dzieci, których nie chcieli widzieć. Co więcej, niektórzy uważali się za dobroczyńców – twierdzili,...
HistoriaKrystyna Romanowska