-
Zielone suknie były śmiertelną pułapką. Piękno za cenę życia
W XIX wieku kolor zielony był synonimem luksusu i elegancji. Był wszechobecny w dekoracjach wnętrz i garderobie – zwłaszcza w postaci olśniewających, szmaragdowych sukni. Niestety, zachwyt nad tym odcieniem przyniósł śmiertelne...
-
Który to wiek? Nasz quiz z historii Polski jest naprawdę łatwy! Zdobędziesz 90 proc?
W którym wieku miał miejsce chrzest Mieszka I? Które wydarzenia z historii Polski miały miejsce w XX wieku? A w którym stuleciu doszło do bitwy pod Grunwaldem? – o to wszystko pytamy w naszym quizie. Pytania są naprawdę łatwe i zdobycie...
Historia Quiz -
Niezwykłe odkrycie w Wenecji. „Mamy do czynienia z potężną strukturą”
Fragmenty średniowiecznego „castrum” zostały odkryte na Placu Św. Marka w Wenecji. Archeolog koordynująca prace mówi o „potężnej strukturze”.
-
Na zaproszeniach ślubnych wciąż pojawiają się wersy znanego poety. „Nie byłoby małżeństwa, gdyby...”
W pierwszych miesiącach ich miłości Gałczyński obiecał Natalii, że przez całe życie będzie dla niej pisał jeden długi wiersz. Dotrzymał słowa i malował ją wciąż od nowa, chmurną, smagłą, miłośnie ubóstwioną – Anna Arno pisze w książce...
-
Tych polskich królów i władców musisz znać. Zdobędziesz 90 proc.?
Kto był pierwszym królem Polski? O których władcach mówią popularne powiedzenia? Która kobieta była królem Polski? – o to wszystko pytamy w naszym quizie. Pytania są naprawdę proste i zdobycie 90 proc. nie powinno być większym problemem.
Historia Quiz -
Zupa rumfordzka, czyli pierwsza „kuroniówka”. „Skutek uboczny”, który pomagał przetrwać głód
W tym samym czasie, kiedy Maria Antonina kazała głodnym chleba jeść ciastka, przedsiębiorczy hrabia dawał im do jedzenia zupę według własnego przepisu. W jej kotle mieszają się ze sobą historie bogactwa i ubóstwa, etyki pracy i etyki...
Historia staropolskaPrzemysław Bociąga
-
Deweloperskie „czyszczenie”? Tajemnicze pożary w Otwocku. „Mam wrażenie, że spaliło się wszystko”
Jedne świdermajery lśnią dawnym blaskiem, w drugich zamarza woda w szklankach, a niektóre w tajemniczych okolicznościach płoną. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Gdy dochodzi do pożaru, w Otwocku słychać pytania, czy to kolejne...
Piotr Barejka
-
Archeolodzy natrafili na ślady różnych gatunków człowieka na tym samym obszarze. „Koegzystowali”
Archeolodzy pracujący w Kenii twierdzą, że natrafili na ślady stóp dwóch różnych gatunków z rodzaju ludzkiego. Odbicia miały powstać w odstępie kilku dni.
Historia -
Tak wyglądała babcia Tutanchamona. Powstała rekonstrukcja jej twarzy
Dzięki cyfrowej rekonstrukcji można zobaczyć, jak wyglądała kiedyś babka Tutanchamona, królowa Teje. Jednej cechy w wirtualnym modelu nie uwzględniono.
Wideo -
Te filmy 80 lat temu oglądali masowo Polacy! Sprawdzamy kinowe hity w latach 1945-1988
Co pół wieku temu najbardziej przyciągało do kin Polaków? A który film do roku 1988 był na absolutnym szczycie rodzimego box office? Sprawdźcie historyczne statystyki!
-
Walki kogutów, mechaniczny koń i nagie kąpiele. Niecodzienne zainteresowania prezydentów USA
Nagie kąpiele rzeczne, boks, a może walki kogutów? Amerykańscy prezydenci mieli wiele niecodziennych pasji i zainteresowań. Co działo się w Białym Domu, kiedy prezydenci USA mieli czas dla siebie?
HistoriaRafał Gumiński
-
Pistolety Napoleona sprzedane na aukcji za zawrotną sumę. Co chciał z nimi zrobić?
Na aukcji w niedzielę 7 lipca sprzedano dwa pistolety Napoleona Bonaparte za sumę 1,69 mln euro. Uważa się, że przy pomocy tej broni historyczny przywódca zamierzał odebrać sobie życie.
Historia -
Tam miała być Bursztynowa Komnata. Niezwykłe odkrycie na terenie bunkrów w Mamerkach
Na terenie bunkrów w Mamerkach, gdzie od lat poszukuje się śladów Bursztynowej Komnaty, doszło do niezwykłego odkrycia. Odnaleziona skrytka zawiera elementy wyposażenia pomieszczeń zajmowanych w przeszłości przez nazistów.
OdkryciaHistoria -
Dlaczego Napoleon trzymał rękę w taki sposób? Odpowiedź zapisana wieki temu
Wokół sposobu, w jaki Napoleon Bonaparte trzymał rękę, narosły wręcz legendy. Odpowiedź mogła zostać zapisana wieki temu.
Historia -
Konstytucja 3 Maja została uchwalona 233 lata temu. Sprawdź, co o niej wiesz!
Obchody kolejnego święta Konstytucji 3 Maja już za nami. Czego dowiedzieliście się o tym wydarzeniu? W naszym quizie z historii pytamy o okoliczności przyjęcia konstytucji. Pytania nie są trudne, wstyd nie uzyskać 85 proc.!
Historia staropolskaHistoria Quiz -
Sprawdź, co wiesz o NATO! Więcej niż połowa punktów w tym quizie to dobry wynik
25. rocznica wejścia Polski do NATO to świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy o Sojuszu Północnoatlantyckim. Rozwiąż nasz trudny quiz i sprawdź, jak wiele wiesz na temat NATO.
Historia współczesnaHistoria Quiz -
Quiz z historii na Dzień Kobiet. Pytamy o słynne Polki. 85 proc. to minimum!
W historii Polski jest wiele kobiet, które odegrały ważną rolę bądź zapisały się wybitnymi dokonaniami w różnych dziedzinach. W Dzień Kobiet pytamy o nie w naszym łatwym quizie. Zdobycie 85 proc. punktów nie powinno być problemem.
Historia Quiz -
Trudny quiz z historii Polski w czasach II RP. Zdobędziesz 50 proc.?
W naszym quizie z historii II RP pytamy o ważne wydarzenia i daty z historii Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Quiz nie jest prosty, a zdobycie 50 proc. puntów będzie dobrym wynikiem.
HistoriaDwudziestolecie międzywojenneHistoria Polski Quiz -
Trudny quiz z historii Tadeusza Kościuszki. Rozwiąż, zanim zobaczysz „Kosa”
Tytułowym bohaterem filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony jest Tadeusz Kościuszko. W naszym quizie z historii Polski pytamy o prawdziwe wydarzenia związane z historią tej postaci. Quiz nie jest prosty, a zdobycie 50 proc. punktów będzie...
Historia Quiz -
Nie tylko Toruń. Fascynujące związki Mikołaja Kopernika z miastami Warmii
Zapytane o polskie miasto Kopernika, każde dziecko wskaże na Toruń, miejsce urodzenia astronoma. Torunianie spotykają się pod pomnikiem astronoma, zwiedzają jego muzeum, kupują pierniki z logo z jego nazwiskiem. Tyle że przyszły...
HistoriaMartyna Kośka
-
Mikołaj Kopernik poszukiwał prawdy w skali Kosmosu. Nie przeszkadzała mu nawet wojna
Mikołaj Kopernik był wybitny w wielu dziedzinach, lecz to astronomia towarzyszyła mu niezmienne przez całe życie. Genialnemu uczonemu nie przeszkodziła wojna ani obowiązki kanonika kapituły warmińskiej. A może pomogły?
HistoriaMarek Sławiński