-
Łatwy quiz ze świątecznych tradycji na Wigilię i Boże Narodzenie. Musisz mieć minimum 90 proc.!
Uważasz się za eksperta od bożonarodzeniowych tradycji? Rozwiązując nasz quiz, przekonasz się, jak wiele wiesz o świątecznych zwyczajach w Polsce. Zdobycie 90 proc. punktów nie powinno być większym problemem!
Historia Quiz -
Czy w Wigilię obowiązuje post? Tradycja ponad nakazami Kościoła
W 2003 roku Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła wierzących (i tych mniej też) w osłupienie. W liście odnoszącym się do przykazań kościelnych wskazano bowiem, że dniami postnymi i pokutnymi są jedynie piątki i okres Wielkiego Postu....
HistoriaHistoria staropolska -
Słowianie w Skandynawii epoki wikingów. Archeolodzy wskazują miejsca, gdzie panowała zgoda
Słowianie byli ważnym żywiołem we wczesnośredniowiecznej Skandynawii. W przypadku trzech duńskich wysp: Lolland, Falster i Møn, możemy mówić nawet o słowiańskim osadnictwie, czytelnym archeologicznie, ale też językowo – do dzisiaj...
ŚredniowieczeOdkryciaHistoriaJakub Jagodziński
-
Powstał w ponad 30 mln egzemplarzy. W tym roku obchodził 50. urodziny
W 1973 roku zadebiutował z dwu- i czterodrzwiowym nadwoziem, dziś występuje tylko jako kombi. Z okazji 50-lecia modelu przedstawiamy historię trzech najstarszych generacji Volkswagena Passata.
Janusz Borkowski
-
Trudny quiz z władców Polski. Zdobędziesz chociaż 50 proc.?
W tym quizie pytamy o władców znanych z polskiej historii. Pytania są dość trudne. Przed udzieleniem odpowiedzi warto się chwilę zastanowić. Odpowiesz poprawnie chociaż na połowę z nich?
Historia Quiz -
Mikołajki 6 grudnia. Kiedy żył Święty Mikołaj z Miry?
6 grudnia obchodzimy mikołajki. Dziś ten dzień kojarzy nam się z wręczaniem bliskim drobnych upominków, ale jeszcze niedawno jego symbolika była inna.
Zofia Andruszewska
-
Adwent. Ile trwa i jaką ma symbolikę?
Adwent to okres oczekiwania na narodzenie Jezusa. Katolicy wykorzystują ten czas na przygotowania duchowe do świąt.
Zofia Andruszewska
-
Powstał z fascynacji do amerykańskich vanów i pociągu TGV. Historia Renault Espace
W 1984 roku pojawił się na rynku jako minivan klasy średniej, z czasem stał się crossoverem klasy wyższej. Jesienią 2023 roku do sprzedaży weszła szósta generacja modelu. Sprawdzamy, jak Renault Espace zmieniał się na przestrzeni 40 lat.
Janusz Borkowski
-
Trudny quiz z historii Polski w średniowieczu. Zdobędziesz 50 proc.?
W tym quizie pytamy o ważne daty z historii Polski w średniowieczu. Pytania nie są proste. Zdobędziesz ponad 50 proc.?
ŚredniowieczeHistoria Quiz -
Wygląda jak amerykański krążownik. Model 1400 obchodzi 70. urodziny
W listopadzie 2023 roku mija 70 lat od momentu wyprodukowania pierwszego samochodu Seata. Prezentujemy model 1400, który zapoczątkował historię hiszpańskiej marki.
Janusz Borkowski
-
Trudny quiz z historii Polski. Zdobędziesz chociaż 50 proc.?
Koronacja Jadwigi, uchwalenie Konstytucji 3 maja, wejście Polski do NATO – pytamy o ważne daty z historii Polski. Nasz quiz nie jest taki łatwy. Zdobędziesz chociaż 50 proc.?
Historia Quiz -
Święto Niepodległości. Łatwy quiz z historii Polski. Zdobędziesz 85 proc.?
Święto Niepodległości to świetna okazja na sprawdzenie swojej wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę 105 lat temu. Zdobycie 85 proc. punktów w naszym quizie nie powinno sprawić większych problemów!
Historia Quiz -
Niepodległość we krwi. 11 listopada w Warszawie wciąż trwały walki. „Niemcy nie zamierzali kończyć wojny z pustymi rękami”
Opowieści o bezkrwawym rozbrajaniu żołnierzy niemieckich przez przechodniów na ulicach Warszawy to tylko niewielki wycinek prawdy. W rzeczywistości 11 listopada 1918 r. w stolicy trwała nieustająca strzelanina, padały trupy a w kilku...
Historia PolskiKalendariumHistoria -
Roman Dmowski. Kim był i jaki był jego udział w odzyskaniu niepodległości?
Roman Dmowski to jedna z postaci kojarzonych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Kim był Dmowski i jaki był jego wkład w odbudowę państwa polskiego?
HistoriaZofia Andruszewska
-
Józef Piłsudski. Sylwetka marszałka i jego najsłynniejsze cytaty
Józef Piłsudski to jeden z najsłynniejszych polskich działaczy niepodległościowych. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypominamy sylwetkę marszałka.
Rocznice i pamięćZofia Andruszewska
-
Polak, który został bohaterem w Japonii. Cesarz nadał mu order, powstały o nim filmy
Wspominał go cesarz Hirohito, w Japonii powstały o nim książki i filmy. Kim był brat Zenon, polski misjonarz, który zyskał szacunek Japończyków?
HistoriaJakub Jagodziński
-
Łatwy quiz z historii Polski w czasach PRL. Pytamy o daty. Wstyd nie mieć 85 proc.
W naszym quizie pytamy o daty najważniejszych wydarzeń z historii PRL. Quiz nie jest trudny i po chwili zastanowienia każdy powinien sobie z nim poradzić.
PRLHistoria Quiz -
Oferuje dobre osiągi i świetnie się prowadzi. Ten kompakt jest na rynku od 20 lat
Mazda 3 od czasu premiery w 2003 roku szybko stała się popularnym modelem w segmencie C. Teraz obchodzi 20. rocznicę debiutu. Prześledzimy jej dotychczasową historię.
HistoriaJanusz Borkowski
-
Wielu chłopców nad łóżkiem miało plakat z tym autem. Historia rajdowej legendy Lancii Stratos
Lancia Stratos to jeden z najbardziej utytułowanych samochodów w historii rajdów. W tym roku mija 50 lat od jej pierwszego zwycięstwa na odcinkach specjalnych. Z tej okazji przypominamy sportowe sukcesy oraz szczegóły techniczne tego...
HistoriaJanusz Borkowski
-
Słynna polska tancerka miała pięciu mężów. Miłość życia straciła w dramatycznych okolicznościach
Loda Halama była najpopularniejszą przedwojenną polską tancerką, występującą z powodzeniem nie tylko w ojczyźnie, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jej życie prywatne było wyjątkowo burzliwe. Miała pięciu mężów, a...
Kobiety w historiiDwudziestolecie międzywojenneHistoria PolskiHistoriaMarek Teler
-
Urny demokracji, czyli wybory w II RP. Tak Polacy głosowali przed wojną
W okresie dwudziestolecia Polacy pięciokrotnie ruszali do urn. Ale tylko dwa razy głosowanie było naprawdę wolne, uczciwe i demokratyczne.
Dwudziestolecie międzywojenneHistoria PolskiHistoria